hlavicka

STUDIO LLEV


studio-llev studio-llev studio-llev

LLEV

Eva Mochalová a Marcel Mochal

Svět mycelia nás nepřestává fascinovat.

Jsme nezávislé designové studio, které kombinuje umění a design. Navrhujeme nábytek, interiérové objekty a produktové kolekce pro firmy i galerie. Náš design stavíme na procesu, který slučuje výzkum nových materiálů, výrobních technologií s integritou tradičních řemesel. Díky tomu pod našima rukama vzniká originální, ručně vyrobený sortiment produktů, které často produkujeme sami nebo s řemeslníky z Českého ráje, Jizerských hor a Českého středohoří. Používáme specifický tvůrčí jazyk, pro který je charakteristická práce s tvarem a poselstvím každého produktu nebo díla. Nejsme lhostejní k přírodním zdrojům, snažíme se eliminovat vlastní dopady při výrobě, hledáme další výzvy jak žít v symbióze s celou planetou a jejími obyvateli. Pečujeme o naši planetu a sníme o skutečném udržitelném designu.

MYCEELIUM 2020

Kolekce stolků je vyrobena z inovativního materiálu – mycelia, které je přirozeným, relativně silným, biologicky rozložitelným přírodním materiálem. Obsahem naší práce je experimentální přístup a vývoj produktů od materiálových testů přes design po ruční výrobu. Využíváme sílu přírody k pěstování vlastních produktů z mycelia – produktů bez viny. Nejsme první, ani poslední, kdo experimentuje s myceliem, s biologickou technologií, která doslova roste pod našima nohama. Výroba produktů z mycelia je čistě ekologickou výrobní metodou. 100% přírodní a rostoucí materiál společně s odpadem zemědělských plodin nebo pilin z truhlárny je jedinečnou ukázkou morální výroby produktu, jeho udržitelnosti a citlivosti k životnímu prostředí. Produkty jsou čistě rozložitelné a vašemu kompostu navíc přinesou důležité a přirozené živiny. Produkt z hub po jeho použití přirozeně navrátíte tam, kde se zrodil – do přírody.

Kolekce Myceelium (spolu se stoly Sileencio) obdržela nominaci na Ceny Designbloku 2020 v kategorii Nejlepší kolekce doplňků a 3. místo v soutěži Czech Grand Design v kategorii Designér roku 2020.

 

INNATURA & SMOOTH 2021

Důležitými novinkami 2021 jsou dvě kolekce nápojového skla – Smooth a Innatura, které jsou v obou případech foukány do forem vyrobených z mycelia. Jedná se o experimentální výrobu skla do forem z podhoubí a to ve světové premiéře!

Houby nám vstoupili do života na konci roku 2019 a od té chvíle výrazným způsobem nasměrovaly náš styl a způsob práce a přemýšlení o designu i o nás samotných. Rostoucí substrát s myceliem nám dává opět nezávislost na průmyslové výrobě a hlavně soběstačnost. Vyrobíme si to, co chceme. Nic navíc.

Jako první na světě vyrábíme sklářské formy ze směsi nepotřebného zemědělského nebo dřevního odpadu a mycelia, abychom vytvořili limitovanou kolekci skla, kde je každý kus originálem. Formy z mycelia nám umožňují vyrábět složité tvary sklářských forem ekonomicky nenákladným způsobem. Jde o experiment, který se přímo nabízí, protože stejně, jako dřevěná forma, tak i forma vyrobená ze dřevěného odpadu prorostlá houbou (myceliem) vydrží žhavé sklo díky tepelné odolnosti a nehořlavosti a víc se stává díky menší CO2 stopě udržitelnější. Nepotřebujeme těžit dřevo a vyrábět formy. Formu vypěstovanou pro foukání skleničky využijeme na huti několikrát, tak akorát pro uspokojení naší poptávky.

S mladým týmem brněnských biologů (Plodnice) jsme v roce 2021 vyvinuli a otestovali směs s myceliem vyrobenou z lokálního odpadu v ČR, kterou používáme na výrobu forem pro foukání vlastní kolekce skla a produktů. Pokračujeme stále ve vývoji, i přes neúspěchy, protože ty nás posouvají. Máme tolik času, kolik potřebujeme.

Obě kolekce mají projektově a materiálově budoucnost ve smyslu používání čistě přírodních či šetrných materiálů s využitím recyklace a přírodních procesů.

 

 

CZ
http://llev.cz